Do registru REaDY – DMD/BMD byla převedena data z bývalého registru MDB, který byl v roce 2004 založen za spolupráce IBA, pacientské organizace Parent Project a odborníků z oblasti neurologie. Vzhledem k pokročilému vývoji IT-technologií bylo rozhodnuto o převodu registru do nového uživatelsky přátelského rozhraní.
DMD byla prvně popsána francouzským neurologem G. B. A. Duchennem v roce 1860. BMD je pojmenována po německém lékaři P. E. Beckerovi, který poprvé popsal tuto variantu v roce 1950. Obě varianty nemoci jsou způsobeny recesivní mutací v genu pro svalový protein dystrofin, který se nalézá na pohlavním chromozómu X. Proto se DMD/BMD vyskytuje prakticky výhradně u chlapců. DMD se projevuje se během vývoje dítěte postupným ochabováním svalů (první příznaky se objevují obvykle ve věku kolem 3 let), což má za následek postupnou imobilizaci a problémy se svaly dýchacími a srdečním. Navzdory postupnému prodlužování života nemocných pomocí moderních terapeutických metod je stále kvalita života pacientl s DMD velmi nízká. Druhá forma nemoci, tedy BMD, se projevuje mírnějšími příznaky a prognózy a kvalita života se velmi liší podle typu mutace, potažmo kvality dystrofinu.
DMD se vyskytuje zhruba u 1 z 3 500 novorozenců, BMD je asi pětkrát méně častá.
Spinální svalová atrofie (Spinal Muscular Atrophy – SMA) je onemocnění postihující neurony, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako je např. běhání, pohyby hlavy a polykání. Výskytuje se přibližně u 1 z 6000 novorozenců a asi 1 osoba ze 40 osob je přenašečem nemoci. SMA je způsobena mutací v genu SMN1.
SMA postihuje všechny kosterní svaly, přičemž nejčastěji jsou zasaženy tzv. proximální svaly (ramena, kyčle, zádové svalstvo). Nemoc má několik forem, které se liší mírou postižení, přičemž nejtěžší z nich, typ I (Werdnigův-Hoffmannův syndrom), významně zkracuje délku života (< 2 roky), zatímco při nejlehčí formě jsou pacienti schopni chůze a dožívají se dospělosti.
Myotonická dystrofie (DM) je multisystémová porucha, která postihuje kosterní i hladké svaly, ale také oči, srdce, endokrinní a centrální nervový systém. Rozlišujeme DM typu 1 a 2, samostatně se vyčleňuje kongenitální- vrozená forma typu 1. Obě choroby jsou způsobeny genovou poruchou, tzv. expanzí trinukleotidových, resp. tetranukleotidových repeticí v lidském genomu. Choroba se projevuje různými příznaky od mírné myotonie (porucha svalové dekontrakce) a šedého zákalu, až po závažnou svalovou slabost a významné poruchy srdečního rytmu.
Myotonická dystrofie 2. typu má podstatně lehčí průběh než typ 1 a objevuje se až v dospělosti.
Frekvence výskytu DM a zastoupení jednotlivých typů se v různých evropských zemích liší, předpokládaná prevalence (výskyt v populaci) kolísá mezi 1- 5 případy na 10 000 obyvatel. Jde celosvětově o nejčastější svalovou dystrofii.
Příznaky jsou zřetelné v pozdním dětství nebo adolescenci, nejpozději do 20 let věku. Choroba progreduje pomalu a neomezuje délku života. Postup choroby je zpravidla následující: nejprve je postižena mimická muskulatura, potom pletenec ramenní, abdominální svalstvo a nakonec dolní končetiny. Slabost mimického svalstva se projevuje sníženou mimikou, neschopností pískat, horší schopností dovírat oční štěrbiny, takže někteří pacienti spí s pootevřenýma očima. Objevují se odstávající lopatky a potíže s elevací horních končetin. Postižení je typicky asymetrické s primární manifestací na dominantní končetině. Postižené bývají i svaly paže (biceps, triceps), ušetřený je deltoideus a svaly předloktí, stejně jako bulbární, extraokulární a respirační svaly. Slabost peroneální svalové skupiny (skapuloperoneální forma) vede ke kohoutí chůzi, bývají však postiženy i pletencové svaly DKK. Svalové kontraktury typicky chybí.
Jedná se o třetí nejčastější vrozenou svalovou dystrofii s prevalencí 4/100 000.
Účinná kauzální ani symptomatická léčba není známa.
Pletencové svalové dystrofie (Limb Girdle Muscle Dystrophies, LGMD) jsou skupinou geneticky podmíněných onemocnění, kterým je společná svalová slabost a atrofie v oblasti pánevního a pažního pletence.
Charakteristicky tedy dochází k oslabení a atrofiím svalů hýždí a stehen, které se projeví nejčastěji nejistou, kolébavou chůzí, ztíženým zvedáním se židle či dřepu, obtížemi s chůzi po schodech či neschopností rozběhnout se. Dále můžeme pozorovat oslabení a úbytek svalů v oblasti ramene a lopatky, poruchu zakřivení páteře (bederní hyperlordóza) v důsledku ochabnutí zádových a břišních svalů. U některých typů LGMD jsou přítomny kontraktury šlach.
Z dalších komplikací jsou některé typy častěji spojeny s poruchami srdečního svalu (kardiomyopatie) a rozvojem dechových obtíží při oslabení bránice a pomocných dýchacích svalů.
Věk nástupu příznaků a jejich tíže a rychlost progrese se liší v rámci jednotlivých typů ale může být rozdílný i v rámci jednoho typu či jedné rodiny.
Příčinou LGMD jsou mutace celé řady genů, jejichž produkty jsou důležité pro stavbu či fungování svalů.
Zastoupení jednotlivých typů se v různých populacích liší, souhrnně se vyskytují s prevalencí 1:14 500 až 1:123 000.
Texty byly vytvořeny s použitím následujících zdrojů: